Czy portale społecznościowe są bezpieczne?

 

facebook6_1472221881

Obecnie duża część populacji ma konto na co najmniej jednym z portali społecznościowych. To witryny, które funkcjonują w powiązaniu ze zgromadzoną wokół siebie społecznością ludzi. Są sporym ułatwieniem, bowiem pozwalają na wzajemną komunikację, wymianę myśli, poglądów, spostrzeżeń czy dyskusję na określone tematy. Za ich pomocą można nie tylko pogłębić relacje z dotychczasowymi znajomymi, ale również nawiązać nowe kontakty. Bez wychodzenia z domu możemy spotkać się ze znajomymi w tzw. wirtualnym świecie. Mówi się, że kto nie ma Facebooka to nie istnieje, ponieważ bardzo dużo informacji i ogłoszeń udostępnianych jest właśnie tam.

Jednak czy posiadanie kont na takich portalach jest korzystne? Oczywiście ma to swoje zalety, które pokrótce przedstawiłam powyżej, jednak mają niestety też swoje wady.

Oto kilka zagrożeń, jakie mogą one nieść:

1. Uzależnienie:

Nie ma nigdzie ustalonych granic, ile czasu możemy spędzać w Internecie, a powyżej których to już uzależnienie. Zaczyna się od kilku/ kilkunastu minut, u niektórych kończy się na kilkunastu godzinach. Początkowo to tylko sprawdzanie, co opublikowali nasi znajomi albo fanpage, które lubimy, ewentualnie opublikowanie czegoś przez nas, ale z czasem czujemy coraz większą potrzebę odwiedzania tego typu strony, żeby być na bieżąco. W pewnym momencie nie jesteśmy w stanie tego kontrolować. Najbardziej na to narażone są dzieci i nastolatkowie, jednak dotyczy to też osób dorosłych. Portale społecznościowe stają się ważniejsze niż nauka, praca, rodzina, itp. Zaniedbywane są codzienne obowiązki, żeby tylko móc uczestniczyć w wirtualnym życiu. Więcej o temacie uzależnień od Internetu pojawi się w następnym wpisie.

2. Zła ochrona danych osobowych:

Część użytkowników nie zwraca uwagi na to, jakie dane o sobie podaje i dla kogo są one dostępne. Jak się przed tym chronić? Przede wszystkim podawać tylko te informacje, które są niezbędne do założenia konta i jeśli się tylko da, to ukryć je dla innych. Jednak znacznie ciekawsze jest to, jakie zdjęcia są dodawane przez niektóre osoby. O ile jestem w stanie wytłumaczyć (chociaż nie rozumiem tej ‚mody’), że nastolatek chce zabłysnąć przed znajomymi, jaki to nie jest szalony, na jakiej to imprezie nie był, czego nie pił i czego tam nie robił (to co, że w większości przypadków są to jeszcze dzieci, a wszystko to widzą rodzice, których mają w znajomych), to nie mam pojęcia, w jakim celu matki wstawiają milion zdjęć swoich pociech, zaczynając od tego jak Brajanek czy Dżesika pięknie je, kończąc na tym jak się kąpie. A przecież rodzicom najbardziej powinno zależeć na bezpieczeństwie dzieci, jednak całkowicie to ignorują, chyba nie do końca uświadamiając sobie do kogo to może dotrzeć.

3. Podszywanie się pod kogoś innego:

Tak naprawdę przyjmując zaproszenie do grona znajomych nie możemy mieć pewności czy to rzeczywiście ta osoba, czy ktoś wykorzystał jej dane i zdjęcie, żeby się podszyć pod jej osobę i wyrządzić jakąś krzywdę jej lub nam. Rozwój Internetu sprawił, że inni mogą okradać nas z tożsamości na szeroką, globalną wręcz skalę, a my bardzo często im na to pozwalamy. Wystarczy, że klikniemy w niewłaściwy link i na nasz komputer czy inne urządzenie zostaje zainstalowany wirus, oprogramowanie szpiegujące, czy też następuje włamanie hakera, co powoduje, że możemy mieć poważne problemy.

Portale społecznościowe mają więcej wad niż mogłoby się wydawać. Należy więc zwracać uwagę na to ile czasu spędza się w sieci i jakie informacje i komu udostępnia się w wirtualnym świecie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s