Bądź jak dziecko!

13501863_583707558474558_6320708686623182292_n

Do podjęcia tego tematu zainspirowało mnie zdjęcie rzeźb z festiwalu Burning Man w Nevadzie, przedstawiająca dwoje dorosłych- kobietę i mężczyznę zwróconych do siebie plecami, którzy są pokłóceni i kryją w sobie urazy.  Dziecko znajdujące się w każdym z nich pragnie jednak zgody, bliskości i wspólnego przeżycia tych trudnych chwil. Myślę, że nie bez powodu autor posłużył się taką konstrukcją – obrazuje ona jak bardzo ograniczamy cechy dzieci w nas.

Dużo słyszy się o tym, że każdy z nas powinien być jak dziecko, ale co to właściwie oznacza? Jakimi ludźmi powinniśmy być? Czym się kierować? Jak się zachowywać? Przede wszystkim należy zauważyć różnicę między postępowaniem  i myśleniem dorosłego i dziecka.

  •  Optymizm vs. niezadowolenie z życia

Patrząc na ten aspekt stwierdzam, że najwyraźniej dorosłość odbiera nam dużą część, a niektórym nawet całość radości z życia. Budzimy się rano z myślą, że znów trzeba wstać, jechać do pracy, siedzieć kilka godzin z ludźmi, za którymi nie przepadamy, spotkać szefa, który ciągle o coś się czepia, a za oknem znów deszczowo, szaro i zimno… Zwlekamy się z łóżka, robimy kawę, która od jakiegoś czasu już nie smakuje jak kiedyś. Włączamy radio, gdzie akurat lecą wiadomości.  Znów słyszymy o zamachach, zabójstwach, katastrofach, wypadkach i zastanawiamy się czy świat oszalał czy jednak my… Dzieci nie tracą swego optymizmu tak łatwo jak dorośli. Dla nich każdy poranek to szansa na poznawanie świata i nowych towarzyszy do dziecięcych zabaw, a nie skazanie na kolejny dzień udręki.

  • Spontaniczność  vs. planowanie wszystkiego

Dorośli mają tendencję do planowania każdej, nawet najmniejszej rzeczy. Bez kalendarza oraz miliona notatek i przypomnień nie jesteśmy w stanie się odnaleźć. Żyjemy w ciągłym biegu, nie mamy czasu, żeby choć na chwilę się zatrzymać, odpocząć, spędzić trochę czasu z bliskimi. U dzieci dostrzegamy dużo więcej spontaniczności. Nie przejmują się tym co było i będzie, liczy się tu i teraz. Nieważne co będzie potem, ważne, że dobrze się bawią w danej chwili. Oczywiście nie można tego brać tak dosłownie, bo gdyby dorosły człowiek nagle zaczął skupiać się tylko na przyjemności „teraz”, nie licząc się z konsekwencjami, to nie do końca byłoby dobre. Mam tu raczej na myśli to, że czasem warto zrobić sobie wolne od obowiązków zawodowych i na jeden dzień zapomnieć o wszystkich terminarzach , spędzając te kilkanaście godzin w miłej atmosferze z bliskimi, w miejscu, gdzie możemy odpocząć od rzeczywistości .

  • Radość z drobiazgów vs. oczekiwanie wielkich rzeczy

To niesamowite, jak mało potrzebuje dziecko, żeby czuć się szczęśliwym. Wystarczy dać mu cukierka albo pochwalić jego rysunek czy zamek z klocków i już uśmiech nie znika z jego twarzy. A jak jest z dorosłymi? Nie potrafimy cieszyć się z małych rzeczy, bo ich nie zauważamy w pogoni za ‚lepszym’ życiem, nie dostrzegając, że tym czynimy go gorszym.   We wszystkim szukamy podstępu. Ktoś nas pochwali – pewnie mówi to ironicznie, a tak naprawdę chce nas wyśmiać. Ktoś nas czymś obdarowuje – na pewno czeka na wzajemność. Takich przykładów można byłoby podawać setki. Wynika to z tego, że w dzisiejszych czasach jest coraz więcej zawiści i zazdrości. Biegniemy na szczyt, myśląc, że jak już osiągniemy cel to będziemy szczęśliwi, jednak jak już się to udaje to nagle przychodzi rozczarowanie, bo nie tak to sobie wyobrażaliśmy.

Jak już wcześniej wspomniałam, każdy z nas czasem potrzebuje takiego dnia, gdzie znów poczuje się tak beztrosko jak dziecko, dnia, w którym zapomni o problemach i zmartwieniach dnia codziennego. Nie bój się optymizmu i ciesz się z małych rzeczy, bo prawdziwy sukces składa się z miliona drobnostek!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s